Øl smagning

Denne side omhandler en øl smagning, der blev påbegyndt den 31. juli 2008. Der har været ialt 8 indledende heat, hvor vinderne går videre til to semi filaner. Fra de to semi finaler går to øl videre således at finalen vil kommen til at være en kamp mellem fire øl. Finalen forventes at finde sted den 25. december 2010, hvorefter vi offentliggør vinderen.

 

Øl smagningen er gennemført af "Livsnyderklubben af 31. juli 2008". De faste medlemmer er T, J og P. Endvidere har der været gæstebesøg af K til enkelte øl smagninger.

 

Der anvendes et point system, hvor der kan gives mellem 0 og 5 point til hver øl (ved første øl smagning kunne dog gives op til 7 point). Vinderen er den øl, der før flest point.

 

1. indledende heat: 2008-07-31 - Karl Meyer Nesselwang

 

J T K P Total
Land Bier 2 4 4 0 10
Edel Pils 2 4 4 2 12
Traditions Bock 4 7 7 7 25
Postwirt's Dunkel 4 7 7 7 25
Postillion 7 7 0 4 18
Lager Hell 2 2 0 2

18

 

 

2. Indledende heat: 2009-12-24 - Sådan cirka juleøl

 

J T K P Total
Leffe Bruine 5 2 5 2 14
Saint Laudelin 3 3 4 3 13
Rebel Cerny 5 3 4 4 16
Jule stenøl 4 1 4 4 13
Limfjordsporter 1 1 3 5 10
St. Feuillien 3 2 3 2 10

 

3. Indledende heat: 2010-04-01 - Tjekkiet eller deromkring

 

T J P Total
Kaiserdom Pilsener 2 3 2 7
Budweiser Budvar Lager 3 3 4 11
Budéjovcké Pivo Lager 2 3 4 9
Budweiser Samson Lager 4 4 3 11
Budéjovcké Pivo Dark 1 2 3 6
Köstrisser Schwarzbier 1 2 3 6

 

 

4. Indledende heat: 2010-04-03 - Dansk ølsmagning

 

T J P Total
Bornholmer bryg - Skipper Clemens APA 3 4 3 10
Ørbæk - Golden Honey Weat 4 4 2 10
Bormholmer bryg - Mørk Guld 4 3 4 11
Hancock Beer 4 2 3 9
Skælskør bryghus - Original Stout 1 4 4 9

 

 

5. Indledende heat: 2010-04-14 - På Malta

 

Selv afstemningen er gået tabt, men der er fotodokumentation for vinderen: Hopleaf.

 

Rækkefølgen ved prøvesmagningen var:

 

 

Rangeringen efter sagningen var (vinderen til venste:

 

 

 

6. Indledende heat: 2010-08-06 - Lidt af hvert

 

T J P Total
Prins Kristian Øl 2 2 3 7
Peder's IPA 3 2 4 9
Fuller's Extra Special Champion ALE 2 1 3 6
Thisted Bryghus Porse BOCK 3 1 4 8
Hancock Old Gambrinus 0 4 5 9
Fuller's London Porter 0 1 5 6

 

7. Indledende heat: 2010-08-28 - Lidt af hvert for 2. gang

 

J T P Total
Bryggeri Skovlyst - BirkeBryg 5 3 3 11
Sågaards Bryghus - Klosterbryg 3 4 4 11
Krusovice - Imperial 3 2 1 6
Goulden Carolus Tripel 2 1 4 7
Doppel-Hirsch 3 0 4 7

 

8. Indledende heat: 2010-10-06 - Dansk

 

T J P Total
Ørbæk - Fynsk forår 4 4 3 11
GB - Fin Ale 3 2 2 7
Ørbæk - Red Ale 3 1 3 7
GB - Bock2 1 4 2 7

 

1. Semifinale - 2010-11-07

 

T J P Total
Ørbæk - Fynsk forår 3 4 2 9
Budweiser - Budvar 3 2 3 8

Bornholmer bryg - Mørk guld

3 2 3 8
Hancock Old Gambrinus 2 1 3 6

Videre til finalen er:

  • Ørbæk  - Fynsk forår
  • Budweiser - Budvar
  • Bornholmer bryg - Mørk guld

2. Semifinale

 

Anden semifinale vil omfatte følgende øl:

  • Karl Meyer Nesselwang - Traditions Bock eller Postwirt's Dunkel
  • Hopleaf
  • Bryggeri Skovlyst - Birkebryg eller Sågaards Bryghus - Klosterbryg
  • Rebel Cerny

 

Ved stemmelighed vælges den øl der hurtigst kan skaffes.